• EKO-ENERGIA W GMINIE HANNA
    Ciepła woda za darmo
  • 265 instalacji w budynkach prywatnych
    7 instalacji w budynkach użyteczności publicznej
  • 5 pieców na biomasę w budynkach użyteczności publicznej
    Czysta energia

Urząd Marszałkowski przyznał gminie Hanna dofinansowanie w wysokości niemal 2,5 mln zł do projektu „Eko-energia w gminie Hanna”. - To aż 85 procent wszystkich kosztów kwalifikowanych - cieszy się wójt Grażyna Kowalik. Dzięki tym środkom ponad ćwierć tysiąca domów w całej gminie już wkrótce ogrzewanych będzie energią słoneczną.

Decyzję o przyznaniu dofinansowania na montaż instalacji solarnych wójt Grażyna Kowalik dostała w ubiegłym tygodniu. - Warty prawie 3 mln zł projekt „Eko-energia w gminie Hanna” pozwoli na wzrost poziomu życia naszych mieszkańców, a dzięki inwestycji w odnawialne źródła energii przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego - cieszy się wójt Grażyna Kowalik. - Już wkrótce 265 domów, czyli wszystkie, które zgłosiły swój akces do projektu ogrzewać będzie energia słoneczna. Chcę zaznaczyć, że wkład własny mieszkańca to tylko 15 procent wartości kolektora, więc naprawdę niedużo - uważa pani wójt. Oprócz instalacji paneli słonecznych projekt zakłada także montaż ekologicznych pieców na biomasę. Zostaną one zamontowane w szkołach - w Dańcach, Dołhobrodach, Holeszowie oraz w budynkach gimnazjum i podstawówki w Hannie. W ramach programu powstanie także specjalny serwis internetowy poświęcony szeroko rozumianej energii odnawialnej ze szczególnym uwzględnieniem pieców na biomasę i kolektorów słonecznych. Dzięki niemu każdy mieszkaniec będzie miał stały wgląd w projekt, będzie mógł wyliczyć redukcję zanieczyszczeń albo on-line zgłosić awarię swojej instalacji.

Spółka Sanito z Warszawy będzie montować piece i instalacje solarne w gminie Hanna. O kolejności, w jakiej kolektory trafią „pod strzechy”, zdecyduje losowanie zaplanowane na ten tydzień. Rolę maszyny losującej pełnić będą sołtysi poszczególnych miejscowości.
Umowa pomiędzy Urzędem Gminy w Hannie a firmą Sanito na montaż pieców oraz kolektorów słonecznych została podpisana. Nic już nie stoi na przeszkodzie, by w teren wyruszyli projektanci. - W pierwszej kolejności, jeszcze przed końcem wakacji, chcemy w naszych szkołach zamontować piece na biomasę - mówi Grażyna Kowalik, wójt gminy. - Potem instalacje trafią do budynków użyteczności publicznej, a następnie do prywatnych gospodarstw domowych. By nie było żadnych konfliktów, zdecydowaliśmy, że o kolejności montażu solarów zdecyduje losowanie. Dokonają go sołtysi poszczególnych miejscowości, których w tym tygodniu zaprosimy do Urzędu Gminy.
Wartość całego projektu o nazwie „Eko-energia w gminie Hanna” to 2,566 mln zł, z czego 85 procent to dofinansowanie przyznane przez lubelski Urząd Marszałkowski. Program ma podnieść poziom życia mieszkańców gminy, a także przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Dzięki niemu w 265 gospodarstwach indywidualnych pojawią się nowoczesne i ekologiczne instalacje solarne, a w szkołach stare piece zastąpią urządzenia na biomasę. Projekt ma się zakończyć do końca maja przyszłego roku.

W ujęciu ilościowym realizacja przedmiotu zamówienia rozkłada się na poszczególne miejscowości następująco:

265 instalacji w budynkach prywatnych:
1) Dańce – 22 instalacje solarne
2) Dołhobrody - 55 instalacji solarnych
3) Hanna - 75 instalacji solarnych
4) Holeszów - 9 instalacji solarnych
5) Janówka - 14 instalacji solarnych
6) Konstantyn - 3 instalacje solarne
7) Kuzawka - 21 instalacji solarnych
8) Lack - 16 instalacji solarnych
9) Nowy Holeszów - 9 instalacji solarnych
10) Pawluki - 6 instalacji solarnych
11) Zaświatycze - 35 instalacji solarnych

7 instalacji solarnych w budynkach użyteczności publicznej:

1) Szkoła Podstawowa w Hannie
2) Szkoła Podstawowa w Dołhobrodach
3) Szkoła Podstawowa w Zaświatyczach
4) Szkoła Podstawowa w Dańcach
5) Szkoła Podstawowa w Holeszowie
6) Gminny Ośrodek Kultury w Hannie
7) Urząd Gminy w Hannie

5 kotłów centralnego ogrzewania wykorzystujących biomasę w budynkach użyteczności publicznej:

1) Dańce – 1 kocioł c.o. na biomasę
2) Dołhobrody - 1 kocioł c.o. na biomasę
3) Hanna - 2 kotły c.o. na biomasę
4) Holeszów - 1 kocioł c.o. na biomasę

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem